STGE50NC60VD
IGBT Transistors N-chnl 50A-600V PowerMESH
product image
STGE50NC60VD Picture
SeekIC No. : 00143337 Detail
STGE50NC60VD: IGBT Transistors N-chnl 50A-600V PowerMESH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STGE50NC60VD
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~59
Quick Details
Configuration : Single Dual Emitter Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : ISOTOP-4 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single Dual Emitter
Package / Case : ISOTOP-4
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTGE50NC60VD
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)90A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 40A
Power - Max260W