STGE50NB60HD
IGBT N-CHAN 600V 50A ISOTOP
product image
STGE50NB60HD Picture
SeekIC No. : 004131750 Detail
STGE50NB60HD: IGBT N-CHAN 600V 50A ISOTOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STGE50NB60HD
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: PowerMESH™ Manufacturer: STMicroelectronics
IGBT Type: - Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.8V @ 15V, 50A
Current - Collector (Ic) (Max): 100A Current - Collector Cutoff (Max): 250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 4.5nF @ 25V Power - Max: 300W
Package / Case : MAPBGA-527 Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: ISOTOP
Description
Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 600V
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Package / Case: ISOTOP
Current - Collector (Ic) (Max): 100A
Current - Collector Cutoff (Max): 250µA
Series: PowerMESH™
Manufacturer: STMicroelectronics
Supplier Device Package: ISOTOP
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 4.5nF @ 25V
Power - Max: 300W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.8V @ 15V, 50A
Application
 HIGH FREQUENCY MOTOR CONTROLS
 WELDING EQUIPMENTS
 SMPS AND PFC IN BOTH HARD SWITCH AND RESONANT TOPOLOGIES
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VCES
Collector-Emitter Voltage (VGS = 0)
600
V
VGE
Gate-Emitter Voltage
± 20
V
IC
Collector Current (continuous) at Tc = 25 oC
A
IC
Collector Current (continuous) at Tc = 100 oC
A
ICM(•)
Collector Current (pulsed)
400
Ptot
Total Dissipation at Tc = 25 oC
300
W
Derating Factor
2.4
W/oC
Tstg
Storage Temperature
-65 to 150
oC
Tj
Max.Operating Junction Temperature
150
oC
Description
Using the latest high voltage technology based on a patented strip layout, STGE50NB60HD STMicroelectronics has designed an advanced family of IGBTs, the PowerMESH] IGBTs, with outstanding perfomances. The suffix "H" identifies a family optimized to achieve very low switching times for high frequency applications (<120kHz).