STGW30NC60WD
IGBT Transistors PowerMESH" IGBT
product image
STGW30NC60WD Picture
SeekIC No. : 00142364 Detail
STGW30NC60WD: IGBT Transistors PowerMESH" IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STGW30NC60WD
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Gate-Emitter Leakage Current : 100 nA Power Dissipation : 200 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-247-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Gate-Emitter Leakage Current : 100 nA
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-247-3
Power Dissipation : 200 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTGW30NC60WD
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 20A
Power - Max200W