STK672-070-E
product image
STK672-070-E Picture
SeekIC No. : 004507962 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STK672-070-E
Description
Features:
• One of five drive types can be selected with the drive mode settings (M1, M2, and M3)
1) 2 phase excitation drive
2) 1-2 phase excitation drive
3) W1-2 phase excitation drive
4) 2W1-2 phase excitation drive
5) 4W1-2 phase excitation drive
• Phase retention even if excitation is switched.
• Provides the MOI phase origin monitor pin.
1) Rising edge only
2) Both rising and falling edges
• The CLK input pin includes built-in malfunction prevention circuits for external pulse noise.
• Microstepping operation supported even for small motor currents, since the reference voltage Vref can be set to any value between 0V and 1/2VCC2. <Driver Block>
• External excitation PWM drive allows a wide operating supply voltage range (VCC1 = 10 to 45V) to be used.
• Current detection resistor (0.22) built-in the hybrid IC itself.
• Power MOSFETs adopted for low drive loss.
• Provides a motor output drive current of IOH = 1.5A. (at Tc = 105°C)
Application
• Facsimile stepping motor drive (send and receive)
• Paper feed and optical system stepping motor drive in copiers
• Laser printer drum drive
• Printer carriage stepping motor drive
• X-Y plotter pen drive
• Other stepping motor applications
Specifications
Parameter Symbol Conditions Ratings Unit
Maximum supply voltage 1 VCC1 max No signal 52 V
Maximum supply voltage 2 VCC2 max No signal -0.3 to +7.0 V
Input voltage VIN max Logic input pins -0.3 to +7.0 V
Output current IOH max 0.5s, 1 pulse, with VCC1 applied 2.0 A
Repeated avalanche capacity Ear max   25 mJ
Allowable power dissipation Pd max c-a = 0 6.5 W