STL150N3LLH6
MOSFET N-CH 30V 33A PWRFLT DEEPGATE
product image
STL150N3LLH6 Picture
SeekIC No. : 00156634 Detail
STL150N3LLH6: MOSFET N-CH 30V 33A PWRFLT DEEPGATE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STL150N3LLH6
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 150 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0024 Ohms Configuration : Single Quad Drain Triple Source
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : PowerFLAT Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single Quad Drain Triple Source
Continuous Drain Current : 150 A
Package / Case : PowerFLAT
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0024 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTL150N3LLH6
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C33A
Rds On (Max) @ Id, Vgs2 mOhm @ 16.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3700pF @ 25V
Power - Max80W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs29nC @ 4.5V