STL55NH3LL
MOSFET N-channel 30 V
product image
STL55NH3LL Picture
SeekIC No. : 00151795 Detail
STL55NH3LL: MOSFET N-channel 30 V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STL55NH3LL
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 55 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0088 Ohms Configuration : Single Quad Drain Triple Source
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : PowerFLAT Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single Quad Drain Triple Source
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Continuous Drain Current : 55 A
Package / Case : PowerFLAT
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0088 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTL55NH3LL
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C15A
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.8 mOhm @ 7.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 965pF @ 25V
Power - Max4W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 4.5V