STLQ50C25R
Low Dropout (LDO) Regulators VOLTAGE REGULATOR
product image
STLQ50C25R Picture
SeekIC No. : 00518598 Detail
STLQ50C25R: Low Dropout (LDO) Regulators VOLTAGE REGULATOR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STLQ50C25R
Quick Details
Input Voltage MAX : 12 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V at 50 mA Output Current : 500 mA
Load Regulation : 0.15 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-323
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 12 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Output Current : 500 mA
Output Voltage : 2.5 V
Load Regulation : 0.15 %
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V at 50 mA
Package / Case : SOT-323
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTLQ50C25R
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-70-5, SC-88A, SOT-323-5, SOT-353
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.3 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)500mA