STP11NM60FP
MOSFET N-Ch 600 Volt 11 Amp
product image
STP11NM60FP Picture
SeekIC No. : 00160446 Detail
STP11NM60FP: MOSFET N-Ch 600 Volt 11 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP11NM60FP
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 11 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.45 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220FP
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Continuous Drain Current : 11 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.45 Ohms
Features:
` TYPICAL RDS(on) = 0.4
` HIGH dv/dt AND AVALANCHE CAPABILITIES
` 100% AVALANCHE TESTED
` LOW INPUT CAPACITANCE AND GATE CHARGE
` LOW GATE INPUT RESISTANCE
Application
Specifications
Symbol Parameter
Value
Unit
STP(B)11NM60(-1) STP11NM60FP
VDS Drain-source Voltage (VGS = 0)
600
V
VDGR Drain-gate Voltage (RGS = 20 k)
600
V
VGS Gate- source Voltage
±30
ID Drain Current (continuos) at TC = 25
11
A
ID Drain Current (continuos) at TC = 100
7
A
IDM(`) Drain Current (pulsed)
44
PTOT Total Dissipation at TC = 25
160
W
Derating Factor
1.28
W/
dv/dt (1) Peak Diode Recovery voltage slope
V/ns
VISO Insulation Winthstand Voltage (DC)
Tstg Storage Temperature
65 to 150
Tj
Max. Operating Junction Temperature
150
(`)Pulse width limited by safe operating area
(1) ISD  11 A, di/dt 400 A/s, VDD V(BR)DSS, Tj TJMAX