STP13NK60ZFP
MOSFET N-Ch, 600V-0.48ohms Zener SuperMESH 13A
product image
STP13NK60ZFP Picture
SeekIC No. : 00157151 Detail
STP13NK60ZFP: MOSFET N-Ch, 600V-0.48ohms Zener SuperMESH 13A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP13NK60ZFP
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.55 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220FP
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Continuous Drain Current : 13 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.55 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP13NK60ZFP
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C13A
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 4.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2030pF @ 25V
Power - Max35W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs92nC @ 10V