STP13NM50N
MOSFET N Ch 600V 8A Pwr MESH IGBT
product image
STP13NM50N Picture
SeekIC No. : 00165891 Detail
STP13NM50N: MOSFET N Ch 600V 8A Pwr MESH IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP13NM50N
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.32 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 12 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.32 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP13NM50N
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C12A
Rds On (Max) @ Id, Vgs320 mOhm @ 6A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 960pF @ 50V
Power - Max100W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V