STP16CP596XTTR
IC LED DRIVER LINEAR 24-TSSOP
product image
STP16CP596XTTR Picture
SeekIC No. : 003564107 Detail
STP16CP596XTTR: IC LED DRIVER LINEAR 24-TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP16CP596XTTR
Quick Details
Series: - Manufacturer: STMicroelectronics
Constant Current: Yes Type: -
Constant Voltage: - Topology: Linear, High Side
Number of Outputs: 16 Efficiency: -
Internal Driver: Yes Current - Output / Channel: -
Packaging : Box Type - Primary: LED Lighting Display, Signage, Automotive
Type - Secondary: - Frequency: 25MHz
Internal Switch(s): - Voltage - Supply: 3 V ~ 5.5 V
Voltage - Output: 16V Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad Supplier Device Package: 24-TSSOP Exposed Pad
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Type: -
Constant Voltage: -
Efficiency: -
Current - Output / Channel: -
Internal Switch(s): -
Mounting Type: Surface Mount
Constant Current: Yes
Internal Driver: Yes
Type - Secondary: -
Voltage - Output: 16V
Number of Outputs: 16
Voltage - Supply: 3 V ~ 5.5 V
Type - Primary: LED Lighting Display, Signage, Automotive
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Topology: Linear, High Side
Frequency: 25MHz
Package / Case: 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Packaging: Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package: 24-TSSOP Exposed Pad
Manufacturer: STMicroelectronics
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP16CP596XTTR
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case24-TSSOP Exposed Pad, 24-eTSSOP, 24-HTSSOP
Current - Output / Channel50mA
Number of Outputs16
TypeLinear (Serial Interface)
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Voltage - Output16V
TopologySmart
Frequency25MHz