STP190N55LF3
MOSFET N-Ch, 55V-2.9ohms 120A
product image
STP190N55LF3 Picture
SeekIC No. : 00155490 Detail
STP190N55LF3: MOSFET N-Ch, 55V-2.9ohms 120A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP190N55LF3
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 18 V Continuous Drain Current : 120 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0037 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Continuous Drain Current : 120 A
Package / Case : TO-220
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0037 Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 18 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP190N55LF3
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C120A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.7 mOhm @ 30A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 6200pF @ 25V
Power - Max312W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs80nC @ 5V