STP20NF06L
MOSFET N-Ch 60 Volt 20 Amp
product image
STP20NF06L Picture
SeekIC No. : 00159722 Detail
STP20NF06L: MOSFET N-Ch 60 Volt 20 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP20NF06L
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 18 V Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 70 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 20 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 70 mOhms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 18 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP20NF06L
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 400pF @ 25V
Power - Max60W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs7.5nC @ 10V