STP20NM60FD
MOSFET N-Ch 600 Volt 20 Amp
product image
STP20NM60FD Picture
SeekIC No. : 00151465 Detail
STP20NM60FD: MOSFET N-Ch 600 Volt 20 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP20NM60FD
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.29 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 20 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.29 Ohms
Features:
 TYPICAL RDS(on) = 0.26W
 HIGH dv/dt AND AVALANCHE CAPABILITIES
 100% AVALANCHE TESTED
 LOW INPUT CAPACITANCE AND GATE CHARGE
 LOW GATE INPUT RESISTANCE
 TIGHT PROCESS CONTROL AND HIGH MANUFACTURING YIELDS
Application
ZVS PHASE-SHIFT FULL BRIDGE CONVERTERS FOR SMPS AND WELDING EQUIPMENT
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
     STP20NM60FD  STF20NM60D  STW20NM60FD
VCES
Collector-Emitter Voltage (VGS = 0)
600
V
  VECR
Drain-gate Voltage (RGS = 20 kW)
600
 V
VGE
Gate-Emitter Voltage
± 30
IC
Collector Current (continuous) at TC = 25°C
A
IC
Collector Current (continuous) at TC = 125°C
A
ICM(•)
Collector Current (pulsed)
80
Ptot
 Total Dissipation at Tc = 25 oC
192
 W
   Derating Factor
1.20
W/oC
 dv/dt (1)   Peak Diode Recovery voltage slope
 V/ns
 VISO
  Insulation Withstand Voltage (DC)
Tj
Tstg
Storage Temperature
Operating Junction Temperature
65 to 150
oC
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP20NM60FD
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs290 mOhm @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1300pF @ 25V
Power - Max192W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs37nC @ 10V