STP20NM60FP
MOSFET N-Ch 600 Volt 20 Amp
product image
STP20NM60FP Picture
SeekIC No. : 00151356 Detail
STP20NM60FP: MOSFET N-Ch 600 Volt 20 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP20NM60FP
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.29 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220FP
Continuous Drain Current : 20 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.29 Ohms
Features:
` TYPICAL RDS(on) = 0.25
` HIGH dv/dt AND AVALANCHE CAPABILITIES
` 100% AVALANCHE TESTED
` LOW INPUT CAPACITANCE AND GATE CHARGE
` LOW GATE INPUT RESISTANCE
Application
Specifications
Symbol Parameter
Value
Unit
TO-220/D²PAK/
I²PAK/TO-247
TO-220FP
VDS Drain-source Voltage (VGS = 0)
600
V
VDGR Drain-gate Voltage (RGS = 20 k)
600
V
VGS Gate- source Voltage
±30
ID Drain Current (continuos) at TC = 25
20
A
ID Drain Current (continuos) at TC = 100
12.6
A
IDM(`) Drain Current (pulsed)
80
PTOT Total Dissipation at TC = 25
190
W
Derating Factor
1.2
W/
dv/dt (1) Peak Diode Recovery voltage slope
V/ns
VISO Insulation Winthstand Voltage (DC)
Tstg Storage Temperature
65 to 150
Tj Max. Operating Junction Temperature
150
(`)Pulse width limited by safe operating area
(1) ISD 20 A, di/dt 400 A/s, VDD V(BR)/DSS, Tj TJMAX
(*) Limited only by maximum temperature allowed
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP20NM60FP
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs290 mOhm @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1500pF @ 25V
Power - Max45W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs54nC @ 10V