STP22NS25Z
MOSFET N-Ch 250 Volt 22 Amp
product image
STP22NS25Z Picture
SeekIC No. : 00160181 Detail
STP22NS25Z: MOSFET N-Ch 250 Volt 22 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP22NS25Z
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 22 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.15 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 22 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.15 Ohms
Features:
 ` TYPICAL RDS(on) = 0.13
 ` EXTREMELY HIGH dv/dt CAPABILITY
 ` 100% AVALANCHE TESTED
Application
 · HIGH CURRENT, HIGH SPEED SWITCHING
 · SWITH MODE POWER SUPPLIES (SMPS)
 · DC-DC CONVERTERS FOR TELECOM, INDUSTRIAL, AND LIGHTING EQUIPMENT
Specifications
Symbol Parameter
Value
Unit
VDS Drain-source Voltage (VGS = 0)
250
V
VDGR Drain-gate Voltage (RGS = 20 k)
250
V
VGS Gate- source Voltage
±20
ID Drain Current (continuos) at TC = 25
22
A
ID Drain Current (continuos) at TC = 100
13.9
A
IDM() Drain Current (pulsed)
88
PTOT Total Dissipation at TC = 25
135
W
  Derating Factor
1.07
W/
VESD(G-S) Gate source ESD(HBM-C=100pF, R=1.5K)
dv/dt (1) Peak Diode Recovery voltage slope
V/ns
Tstg Storage Temperature
55 to 175
Tj Max. Operating Junction Temperature
() Pulse width limited by safe operating area
(1) ISD 22A, di/dt200A/s, VDD V(BR)DSS, Tj TJMAX.
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP22NS25Z
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C22A
Rds On (Max) @ Id, Vgs150 mOhm @ 11A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2400pF @ 25V
Power - Max135W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs151nC @ 10V