STP75NF20
MOSFET Low charge STripFET
product image
STP75NF20 Picture
SeekIC No. : 00146081 Detail
STP75NF20: MOSFET Low charge STripFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP75NF20
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 75 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 34 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 75 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 34 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP75NF20
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C75A
Rds On (Max) @ Id, Vgs34 mOhm @ 37A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3260pF @ 25V
Power - Max190W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs84nC @ 10V