STP7NK30Z
MOSFET N-Ch 300 Volt 5 Amp Zener SuperMESH3
product image
STP7NK30Z Picture
SeekIC No. : 00162531 Detail
STP7NK30Z: MOSFET N-Ch 300 Volt 5 Amp Zener SuperMESH3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP7NK30Z
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.8 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 5 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.8 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP7NK30Z
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs900 mOhm @ 2.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 380pF @ 25V
Power - Max50W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs13nC @ 10V