STP90N55F4
MOSFET N-Ch 55V 0.0064 Ohm 90A STrip DeepGATE
product image
STP90N55F4 Picture
SeekIC No. : 00149266 Detail
STP90N55F4: MOSFET N-Ch 55V 0.0064 Ohm 90A STrip DeepGATE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP90N55F4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : 20 V Continuous Drain Current : 90 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6.4 mOhms Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Packaging : Reel
Description
Maximum Operating Temperature :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Packaging : Reel
Mounting Style : Through Hole
Continuous Drain Current : 90 A
Gate-Source Breakdown Voltage : 20 V
Package / Case : TO-220
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 6.4 mOhms