STP90NF03L
MOSFET N-Ch 30 Volt 90 Amp
product image
STP90NF03L Picture
SeekIC No. : 00158965 Detail
STP90NF03L: MOSFET N-Ch 30 Volt 90 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP90NF03L
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 90 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0065 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Mounting Style : Through Hole
Continuous Drain Current : 90 A
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0065 Ohms
Application
 SPECIFICALLY DESIGNED AND OPTIMISED FOR HIGH EFFICIENCY CPU CORE DC/DC CONVERTERS
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VDS
Drain-source Voltage (VGS = 0)
30
V
VDGR
Drain-gate Voltage (RGS = 20 k)
30
V
VGS
Gate- source Voltage
± 20
ID
Drain Current (continuos) at TC = 25°C
90
A
ID
Drain Current (continuos) at TC = 100°C
65
A
IDM ()
Drain Current (pulsed)
360
PTOT
Total Dissipation at TC = 25°C
150
W
Derating Factor
0.73
W/°C
Tstg
Storage Temperature
55 to 175
°C
Tj
Max. Operating Junction Temperature
175
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP90NF03L
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C90A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 45A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2700pF @ 25V
Power - Max150W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs47nC @ 5V