STP95N4F3
MOSFET N Ch 40V 5.4mOhm 80A
product image
STP95N4F3 Picture
SeekIC No. : 00155778 Detail
STP95N4F3: MOSFET N Ch 40V 5.4mOhm 80A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP95N4F3
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0062 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 80 A
Package / Case : TO-220
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0062 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP95N4F3
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2200pF @ 25V
Power - Max110W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs54nC @ 10V