STP9NM50N
MOSFET N Ch 500V 0.47 Ohm 7.5A
product image
STP9NM50N Picture
SeekIC No. : 00161523 Detail
STP9NM50N: MOSFET N Ch 500V 0.47 Ohm 7.5A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STP9NM50N
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 7.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.56 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 7.5 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Package / Case : TO-220
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.56 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTP9NM50N
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C7.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs560 mOhm @ 3.7A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 570pF @ 50V
Power - Max70W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs20nC @ 10V