STPS200170TV1
Schottky (Diodes & Rectifiers) STPS200170TV1
product image
STPS200170TV1 Picture
SeekIC No. : 00186101 Detail
STPS200170TV1: Schottky (Diodes & Rectifiers) STPS200170TV1
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STPS200170TV1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 170 V
Forward Continuous Current : 200 A Max Surge Current : 700 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.975 V
Maximum Reverse Leakage Current : 200 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Configuration : Single
Product : Schottky Rectifiers
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 200 uA
Operating Temperature Range : + 150 C
Max Surge Current : 700 A
Peak Reverse Voltage : 170 V
Package / Case : ISOTOP
Forward Continuous Current : 200 A
Forward Voltage Drop : 0.975 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTPS200170TV1
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)170V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If830mV @ 100A
Current - Reverse Leakage @ Vr200A @ 170V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)