STTH2002CG-TR
Rectifiers 2x15 Amp 200 Volt
product image
STTH2002CG-TR Picture
SeekIC No. : 00169314 Detail
STTH2002CG-TR: Rectifiers 2x15 Amp 200 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH2002CG-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 200 V Forward Voltage Drop : 1.25 V
Recovery Time : 27 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 90 A Reverse Current IR : 10 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK
Packaging : Reel
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Forward Voltage Drop : 1.25 V
Packaging : Reel
Max Surge Current : 90 A
Reverse Voltage : 200 V
Forward Continuous Current : 30 A
Reverse Current IR : 10 uA
Configuration : Dual Common Cathode
Package / Case : D2PAK
Recovery Time : 27 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH2002CG-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 10A
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 200V
Reverse Recovery Time (trr)27ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)