STTH6006W
Rectifiers Turbo 2 RECTIFIER Ultrafast Hi Vltg
product image
STTH6006W Picture
SeekIC No. : 00168164 Detail
STTH6006W: Rectifiers Turbo 2 RECTIFIER Ultrafast Hi Vltg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STTH6006W
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 1.85 V
Recovery Time : 60 ns Forward Continuous Current : 60 A
Max Surge Current : 400 A Reverse Current IR : 50 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-247
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Configuration : Single
Reverse Current IR : 50 uA
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Forward Voltage Drop : 1.85 V
Recovery Time : 60 ns
Forward Continuous Current : 60 A
Max Surge Current : 400 A
Package / Case : DO-247
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTTH6006W
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 60A
Reverse Recovery Time (trr)85ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50A @ 600V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)