STW11NK100Z
MOSFET N-Ch 1000 Volt 8.3 A Zener SuperMESH
product image
STW11NK100Z Picture
SeekIC No. : 00146978 Detail
STW11NK100Z: MOSFET N-Ch 1000 Volt 8.3 A Zener SuperMESH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STW11NK100Z
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 8.3 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.38 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Package / Case : TO-247
Continuous Drain Current : 8.3 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 1000 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.38 Ohms
Features:
Application
·HIGH CURRENT, HIGH SPEED SWITCHING
·IDEAL FOR OFF-LINE POWER SUPPLIES
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VDS
Drain-source Voltage (VGS = 0)
1000 V
VDGR
Drain- gate Voltage (RGS = 20 k)
1000 V
VGS
Gate-source Voltage
±30 V
ID
Drain Current (continuous) at TC = 25
8.3 A
ID
Drain Current (continuous) at TC= 100
5.2 A
IDM(•)
Drain Current (pulsed)
33.2 A
PTOT
Total Dissipation at TC= 25
230 W
Derating Factor
1.85 W/
VESD(G-S)
Gate source ESD(HBM-C=100pF, R=1.5KΩ)
6000 V
 dv/dt(1)
Peak Diode Recovery voltage slope
 4.5
 V/ns
Tj
Tstg
Operating Junction Temperature
Storage Temperature
-55 to 150
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTW11NK100Z
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C8.3A
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.38 Ohm @ 4.15A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3500pF @ 25V
Power - Max230W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs162nC @ 10V