STW26NM60
MOSFET N-Ch 600 Volt 30 Amp
product image
STW26NM60 Picture
SeekIC No. : 00161361 Detail
STW26NM60: MOSFET N-Ch 600 Volt 30 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STW26NM60
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 30 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.135 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 30 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Package / Case : TO-247
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.135 Ohms
Application
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VDS
Drain-source Voltage (VGS = 0)
600 V
VDGR
Drain- gate Voltage (RGS = 20 k)
600 V
VGS
Gate-source Voltage
±30 V
ID
Drain Current (continuous) at Tc = 25
30 A
ID
Drain Current (continuous) at Tc = 100
18.9 A
IDM(.)
Drain Current (pulsed)
120 A
PTOT
Total Dissipation at Tc = 25
313 W
Derating Factor
2.5 W/
VESD(G-S)
Gate source ESD(HBM-C=100pF, R=1.5K)
V
dv/dt(1)
Peak Diode Recovery voltage slope
15
V/ns
Tj
Tstg
Operating Junction Temperature
Storage Temperature
-55 to 150
(•)Pulse width limited by safe operating area
(1)ISD 26A, di/dt 200A/µs, VDD V(BR)DSS, Tj TJMAX.
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTW26NM60
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C30A
Rds On (Max) @ Id, Vgs135 mOhm @ 13A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2900pF @ 25V
Power - Max313W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs102nC @ 10V