SUM110N10-09
MOSFET 100V 110A 375W
product image
SUM110N10-09 Picture
SeekIC No. : 00164654 Detail
SUM110N10-09: MOSFET 100V 110A 375W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SUM110N10-09
Mfg:
Vishay/Siliconix
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 110 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 9.5 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263-3 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Package / Case : TO-263-3
Continuous Drain Current : 110 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 9.5 mOhms
Features:
` TrenchFET®Power MOSFET
200 Junction Temperature
New Package with Low Thermal Resistance
100% Rg Tested
Application
· Automotive
   − 42-V Power Bus
   − DC/DC Conversion
   − Motor Drivers
Specifications
</TAB
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS (TC = 25 UNLESS OTHERWISE NOTED)
Parameter
Symbol Limit Unit
Drain-Source Voltage VDS 100 V
Gate-Source Voltage VGS ±20
Continuous Drain Current
(TJ = 175)
TC = 25 ID 110a A
TC = 125 87a
Pulsed Drain Current IDM 440
Avalanche Current IAR 75
Repetitive Avalanche Energyb L = 0.1 mH EAR 280 mJ