SV01L103AEA11T00
Board Mount Motion & Position Sensors 10K OHM Thru-hole
product image
SV01L103AEA11T00 Picture
SeekIC No. : 002672018 Detail
SV01L103AEA11T00: Board Mount Motion & Position Sensors 10K OHM Thru-hole
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV01L103AEA11T00
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Packaging : Reel
Description
Package / Case :
Sensing Distance :
Output Type :
Supply Voltage - Max :
Supply Voltage - Min :
Supply Current :
Maximum Operating Temperature :
Packaging : Reel
Parameters:
Technical/Catalog InformationSV01L103AEA11T00
VendorMurata Electronics North America
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0K
Power (Watts)0.3W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.472" L x 0.433" W x 0.083" H (12.00mm x 11.00mm x 2.10mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±30%
Mounting TypeThrough Hole
Temperature Coefficient±500ppm/°C