SV13CC224KAR
CAP CER 0.22UF 630V 10% RADIAL
product image
SV13CC224KAR Picture
SeekIC No. : 002964495 Detail
SV13CC224KAR: CAP CER 0.22UF 630V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV13CC224KAR
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.22µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 630V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.360" (9.14mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 0.22µF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 630V
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SV
Size / Dimension: 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.360" (9.14mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSV13CC224KAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.22F
Voltage - Rated 630V
Tolerance±10%
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.2" (5.08mm)