SV14AC103MAR
CAP CER 10000PF 1KV 20% RADIAL
product image
SV14AC103MAR Picture
SeekIC No. : 002929139 Detail
SV14AC103MAR: CAP CER 10000PF 1KV 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV14AC103MAR
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 10000pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 1000V (1kV) Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.461" (11.70mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 10000pF
Tolerance: ±20%
Thickness (Max): -
Features: High Voltage
Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SV
Size / Dimension: 0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.461" (11.70mm)