SV14GA222JAR
CAP CER 2200PF 2KV 5% RADIAL
product image
SV14GA222JAR Picture
SeekIC No. : 002929141 Detail
SV14GA222JAR: CAP CER 2200PF 2KV 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV14GA222JAR
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 2200pF Voltage - Rated: 2000V (2kV)
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.461" (11.70mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±5%
Capacitance: 2200pF
Thickness (Max): -
Features: High Voltage
Voltage - Rated: 2000V (2kV)
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SV
Size / Dimension: 0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.461" (11.70mm)