SV14AA103KAR
CAP CER 10000PF 1KV 10% RADIAL
product image
SV14AA103KAR Picture
SeekIC No. : 002964484 Detail
SV14AA103KAR: CAP CER 10000PF 1KV 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SV14AA103KAR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: SV Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 10000pF Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.461" (11.70mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: High Voltage
Packaging: Bulk
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Capacitance: 10000pF
Thickness (Max): -
Features: High Voltage
Voltage - Rated: 1000V (1kV)
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SV
Size / Dimension: 0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.461" (11.70mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSV14AA103KAR
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.2" (5.08mm)