SWB-0.42-2200
INDUCTOR 2200UH .42A 50KHZ VRT
product image
SWB-0.42-2200 Picture
SeekIC No. : 003464222 Detail
SWB-0.42-2200: INDUCTOR 2200UH .42A 50KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWB-0.42-2200
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 2.2mH Current: 420mA
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 1.8 Ohm Max Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: Radial Mounting Type: Through Hole
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 1.8 Ohm Max
Material - Core: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Frequency - Self Resonant: -
Current: 420mA
Package / Case: Radial
Mounting Type: Through Hole
Inductance: 2.2mH
Packaging: Bulk
Type: Toroidal
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Series: SW
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWB-0.42-2200
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.2mH
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 420mA
Mounting TypeThrough Hole
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)1.800 Ohm Max