SWF-1.4-220
INDUCTOR 220UH 1.4A 50KHZ FLAT
product image
SWF-1.4-220 Picture
SeekIC No. : 003460726 Detail
SWF-1.4-220: INDUCTOR 220UH 1.4A 50KHZ FLAT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWF-1.4-220
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 220µH Current: 1.4A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 380 mOhm Max Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: Radial Mounting Type: Through Hole
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Current: 1.4A
Frequency - Self Resonant: -
DC Resistance (DCR): 380 mOhm Max
Inductance: 220µH
Package / Case: Radial
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Type: Toroidal
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Series: SW
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWF-1.4-220
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance220H
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 1.4A
Mounting TypeThrough Hole
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)140.0 mOhm Max