SWS-0.30-176
INDUCTOR 176UH .30A 150KHZ SMD
product image
SWS-0.30-176 Picture
SeekIC No. : 003453538 Detail
SWS-0.30-176: INDUCTOR 176UH .30A 150KHZ SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS-0.30-176
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 176µH Current: 300mA
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 1.4 Ohm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.394" L x 0.394" W x 0.256" H (10.00mm x 10.00mm x 6.50mm) Mounting Type: Surface Mount
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Current: 300mA
Tolerance: ±20%
Frequency - Self Resonant: -
DC Resistance (DCR): 1.4 Ohm
Packaging: Bulk
Package / Case: 0.394" L x 0.394" W x 0.256" H (10.00mm x 10.00mm x 6.50mm)
Type: Toroidal
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 176µH
Series: SW
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS-0.30-176
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance176H
Tolerance±20%
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 300mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)1.400 Ohm Max