SWS-0.54-173
INDUCTOR 173UH .54A 150KHZ SMD
product image
SWS-0.54-173 Picture
SeekIC No. : 003455315 Detail
SWS-0.54-173: INDUCTOR 173UH .54A 150KHZ SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS-0.54-173
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 173µH Current: 540mA
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 600 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.503" L x 0.503" W x 0.276" H (12.80mm x 12.80mm x 7.00mm) Mounting Type: Surface Mount
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 600 mOhm
Frequency - Self Resonant: -
Current: 540mA
Packaging: Bulk
Type: Toroidal
Inductance: 173µH
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Series: SW
Package / Case: 0.503" L x 0.503" W x 0.276" H (12.80mm x 12.80mm x 7.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS-0.54-173
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance173H
Tolerance±20%
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 540mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)600.0 mOhm Max