SWS-1.00-54
INDUCTOR 54UH 1A 150KHZ SMD
product image
SWS-1.00-54 Picture
SeekIC No. : 003455296 Detail
SWS-1.00-54: INDUCTOR 54UH 1A 150KHZ SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS-1.00-54
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 54µH Current: 1A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 200 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.503" L x 0.503" W x 0.276" H (12.80mm x 12.80mm x 7.00mm) Mounting Type: Surface Mount
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Mounting Type: Surface Mount
Current: 1A
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 200 mOhm
Frequency - Self Resonant: -
Packaging: Bulk
Type: Toroidal
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 54µH
Series: SW
Package / Case: 0.503" L x 0.503" W x 0.276" H (12.80mm x 12.80mm x 7.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS-1.00-54
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance54H
Tolerance±20%
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)200.0 mOhm Max