SWS-1.02-17
INDUCTOR 17UH 1.02A 150KHZ SMD
product image
SWS-1.02-17 Picture
SeekIC No. : 003455298 Detail
SWS-1.02-17: INDUCTOR 17UH 1.02A 150KHZ SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS-1.02-17
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 17µH Current: 1.02A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 100 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.394" L x 0.394" W x 0.256" H (10.00mm x 10.00mm x 6.50mm) Mounting Type: Surface Mount
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 100 mOhm
Frequency - Self Resonant: -
Packaging: Bulk
Current: 1.02A
Package / Case: 0.394" L x 0.394" W x 0.256" H (10.00mm x 10.00mm x 6.50mm)
Type: Toroidal
Inductance: 17µH
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Series: SW
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS-1.02-17
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance17H
Tolerance±20%
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 1.02A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)100.0 mOhm Max