SWS-1.4-220
INDUCTOR 220UH 1.4A 50KHZ SMDS5
product image
SWS-1.4-220 Picture
SeekIC No. : 003455496 Detail
SWS-1.4-220: INDUCTOR 220UH 1.4A 50KHZ SMDS5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS-1.4-220
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 220µH Current: 1.4A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 380 mOhm Max Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.701" L x 0.669" W x 0.425" H (17.80mm x 17.00mm x 10.80mm) Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
Current: 1.4A
Frequency - Self Resonant: -
DC Resistance (DCR): 380 mOhm Max
Inductance: 220µH
Series: SW
Package / Case: 0.701" L x 0.669" W x 0.425" H (17.80mm x 17.00mm x 10.80mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS-1.4-220
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance220H
Tolerance±20%
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 1.4A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)380.0 mOhm Max