SWS1000L-24
PWR SUP MED 24V 44A SGL OUTPUT
product image
SWS1000L-24 Picture
SeekIC No. : 003806273 Detail
SWS1000L-24: PWR SUP MED 24V 44A SGL OUTPUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS1000L-24
Quick Details
Number of Converters : 3 Series: SWS1000L
Manufacturer: TDK-Lambda Americas Inc Type: Standard Product
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 24V
Voltage - Input: 85 ~ 265VAC Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 44A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 1000W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Medical
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 9.45" L x 5.91" W x 2.40" H (240.0mm x 150.0mm x 61.0mm)
Operating Temperature: -20°C ~ 74°C
Description
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Output: 24V
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Efficiency: 86%
Applications: Medical
Manufacturer: TDK-Lambda Americas Inc
Voltage - Input: 85 ~ 265VAC
Power (Watts): 1000W
Series: SWS1000L
Size / Dimension: 9.45" L x 5.91" W x 2.40" H (240.0mm x 150.0mm x 61.0mm)
Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 44A