SWS6-1.4-220
INDUCTOR 220UH 1.4A 50KHZ SMD S6
product image
SWS6-1.4-220 Picture
SeekIC No. : 003460663 Detail
SWS6-1.4-220: INDUCTOR 220UH 1.4A 50KHZ SMD S6
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS6-1.4-220
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 220µH Current: 1.4A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 140 mOhm Max Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: 0.925" L x 0.925" W x 0.531" H (23.50mm x 23.50mm x 13.50mm) Mounting Type: Surface Mount
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 140 mOhm Max
Current: 1.4A
Frequency - Self Resonant: -
Inductance: 220µH
Series: SW
Package / Case: 0.925" L x 0.925" W x 0.531" H (23.50mm x 23.50mm x 13.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS6-1.4-220
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance220H
Tolerance±20%
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 1.4A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)140.0 mOhm Max