SWS60015
Linear and Switching Power Supplies 600W 15V 40A
product image
SWS60015 Picture
SeekIC No. : 002759204 Detail
SWS60015: Linear and Switching Power Supplies 600W 15V 40A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS60015
Mfg:
TDK-Lambda
Quick Details
Output Power Rating : 600 W Input Voltage : 115 VAC to 230 VAC
Output Voltage (Channel 1) : 15 V Output Current (Channel 1) : 40 A
Dimensions : 3.94 in L x 10.71 in W
Description
Product :
Commercial/Medical :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Output Voltage (Channel 3) :
Output Current (Channel 3) :
Mounting Style :
Number of Outputs :
Output Power Rating : 600 W
Output Voltage (Channel 1) : 15 V
Output Current (Channel 1) : 40 A
Input Voltage : 115 VAC to 230 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS60015
Number of Outputs1
Power (Watts)600W
Voltage - Output15V
Voltage - Input85 ~ 265VAC
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
1st Output15 VDC @ 40A