SWS600L-12
POWER SUPPLY 12V 53A SGL OUTPUT
product image
SWS600L-12 Picture
SeekIC No. : 003808752 Detail
SWS600L-12: POWER SUPPLY 12V 53A SGL OUTPUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS600L-12
Quick Details
Series: SWS Manufacturer: TDK-Lambda Americas Inc
Type: Standard Product Number of Outputs: 1
Conversion Rate : 140000 KSPs Voltage - Output: 12V
Voltage - Input: 85 ~ 265VAC Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 53A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 600W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
Operating Temperature: -20°C ~ 74°C
Description
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 12V
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount
Efficiency: 82%
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Manufacturer: TDK-Lambda Americas Inc
Voltage - Input: 85 ~ 265VAC
Series: SWS
Power (Watts): 600W
Size / Dimension: 7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 53A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS600L-12
Number of Outputs1
Power (Watts)636W
Voltage - Output12V
Voltage - Input85 ~ 265VAC
1st Output12 VDC @ 53A