SWS600L-60/CO2
POWER SUPPLY 60V 10A SGL OUTPUT
product image
SWS600L-60/CO2 Picture
SeekIC No. : 003810864 Detail
SWS600L-60/CO2: POWER SUPPLY 60V 10A SGL OUTPUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWS600L-60/CO2
Quick Details
Series: SWS600L Manufacturer: TDK-Lambda Americas Inc
Output Type : Voltage Type: Standard Product
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 60V
Voltage - Input: 85 ~ 265VAC Output - 1 @ Current (Max): 60 VDC @ 10A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 600W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 7.48" L x 2.40" W x 4.72" H (190.0mm x 61.0mm x 119.9mm)
Operating Temperature: -20°C ~ 74°C
Description
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Efficiency: 84%
Manufacturer: TDK-Lambda Americas Inc
Voltage - Input: 85 ~ 265VAC
Power (Watts): 600W
Voltage - Output: 60V
Output - 1 @ Current (Max): 60 VDC @ 10A
Series: SWS600L
Size / Dimension: 7.48" L x 2.40" W x 4.72" H (190.0mm x 61.0mm x 119.9mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWS600L-60/CO2
Number of Outputs1
Power (Watts)600W
Voltage - Output60V
Voltage - Input85 ~ 265VAC
1st Output60 VDC @ 10A