SWT-0.83-248
INDUCTOR 248UH .83A 150KHZ VRT
product image
SWT-0.83-248 Picture
SeekIC No. : 003453827 Detail
SWT-0.83-248: INDUCTOR 248UH .83A 150KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWT-0.83-248
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 248µH Current: 830mA
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 600 mOhm Q @ Freq: -
Frequency - Self Resonant: - Material - Core: -
Package / Case: Radial Mounting Type: Through Hole
Description
Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: -
Shielding: Unshielded
Material - Core: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 600 mOhm
Frequency - Self Resonant: -
Current: 830mA
Package / Case: Radial
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Type: Toroidal
Inductance: 248µH
Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Series: SW
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWT-0.83-248
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance248H
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
TypeToroidal
Current 830mA
Mounting TypeThrough Hole
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)600.0 mOhm Max