SWT-1.87-53
INDUCTOR 53UH 1.87A 150KHZ VRT
product image
SWT-1.87-53 Picture
SeekIC No. : 003453819 Detail
SWT-1.87-53: INDUCTOR 53UH 1.87A 150KHZ VRT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SWT-1.87-53
Quick Details
Series: SW Manufacturer: AlfaMag Electronics, LLC
Inductance: 53µH Current: 1.87A
Supply Current : 400 uA Current - Saturation: -
Current - Temperature Rise: - Type: Toroidal
Tolerance: ±20% Shielding: Unshielded
DC Resistance (DCR): 130 mOhm Q @ Freq: -
Q @ Freq: -
Tolerance: ±20%
DC Resistance (DCR): 130 mOhm
Type: Toroidal
Inductance: 53µH
Current: 1.87A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSWT-1.87-53
VendorAlfaMag Electronics, LLC
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance53H
Tolerance±20%
TypeToroidal
Current 1.87A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)130.0 mOhm Max