SXR332M025ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300uF 25Volt 105C
product image
SXR332M025ST Picture
SeekIC No. : 00726331 Detail
SXR332M025ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300uF 25Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR332M025ST
Quick Details
Capacitance : 3300 uF Voltage Rating : 25 Volts
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 25 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Capacitance : 3300 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR332M025ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance3300F
ESR (Equivalent Series Resistance)70.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia x 1.417" H (16.00mm x 36.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating25V