SXR682M016ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6800uF 16Volt 105C
product image
SXR682M016ST Picture
SeekIC No. : 00726029 Detail
SXR682M016ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 6800uF 16Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SXR682M016ST
Quick Details
Capacitance : 6800 uF Voltage Rating : 16 Volts
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 16 Volts
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Capacitance : 6800 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSXR682M016ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance6800F
ESR (Equivalent Series Resistance)50.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.417" H (18.00mm x 36.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating16V