T499C156K006ATE1K8
Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 15uF 10% ESR=1.8
product image
T499C156K006ATE1K8 Picture
SeekIC No. : 001088520 Detail
T499C156K006ATE1K8: Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 15uF 10% ESR=1.8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
T499C156K006ATE1K8
Quick Details
Capacitance : 15 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
ESR : 1.8 Ohms Tolerance : 10 %
Case Code - in : 2412 Case Code - mm : 6032
Height : 2.8 mm Mfr Case Code : C Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C Series : T499
Product : Tantalum Solid High Temperature Packaging : Reel
Description
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Product : Tantalum Solid High Temperature
Packaging : Reel
Voltage Rating : 6.3 Volts
Height : 2.8 mm
Case Code - in : 2412
Case Code - mm : 6032
Mfr Case Code : C Case
Capacitance : 15 uF
ESR : 1.8 Ohms
Series : T499
Parameters:
Technical/Catalog InformationT499C156K006ATE1K8
VendorKemet
CategoryCapacitors
Capacitance15F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±10%
Package / Case6032-28 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 175°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)1.800 Ohm